1
/
of
1
CRITICAL THINKING CO.
DARE TO COMPARE MATH BEGINNING
DARE TO COMPARE MATH BEGINNING
Regular price
$12.99
Regular price
$0.00
Sale price
$12.99
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
This collection of 150 problems asks students in Grades 2 and 3 to perform calculations to make a comparison and come to a decision. The Dare to Compare Math format recasts more traditional math problems from a single calculation to two or more calculations to come to a final conclusion. Rather than compute the cost of a lunch, the student computes the price of two lunches to determine which meal is less expensive. Instead of calculating the number of calories in a snack, the student calculates the number of calories in two snacks to determine which has fewer calories.
Pickup available at 1707 N State St
Usually ready in 24 hours
Share
Subscribe to our emails
Be the first to know about new collections and exclusive offers.